חוברת מקוונת י תכנית חדשה - נושא מהפכה תעשייתית
המהפכה התעשייתית
 

 במקביל לתקופת הנאורות החלה אירופה לעבור שינוי כלכלי-חברתי - המהפכה התעשייתית.

המהפכה החלה בבריטניה החל מסוף המאה ה-18 והמשיכה למדינות המרכז צרפת, הולנד ופרוסיה (בהמשך חלק מפרוסיה יהיה גרמניה של היום). בתקופה זו החלו המצאות רבות ופיתוחים שונים. עד המהפכה התעשייתית כלכלת אירופה הייתה בעיקר חקלאית. המציאות השתנתה בעקבות המצאת הקיטור. הקיטור הוביל לכך שאמצעי התחבורה השתכללו, הוקמו מאות מסילות ברזל באירופה (שהצריכו ייצרו ברזל, עצים וכו') והיא הפכה למרושתת. זה הוביל לצמיחה כלכלית ולהקמת אלפי מפעלים חדשים ביבשת. בנוסף, אופן הייצור הלך והשתכלל והפך להיות המוני. המשמעות היא שיצירת מוצר מסוים היא מהירה יותר, זולה יותר וכמותית יותר. שווקים רבים נפתחו בעקבות רישות הרכבות וניתן היה להעביר סחורה בקלות רבה יותר מאשר בעבר בין ערים שונות.

ההשלכות החברתיות של המהפכה התעשייתית

כמו כל דבר בהיסטוריה לכל אירוע יש השכלות על דברים נוספים - פוליטי, כלכלי, חברתי, מדיני, בטחוני וכו'. כך גם המהפכה התעשייתית:

1. עיור - תהליך של מעבר מהעיירה או הכפר אל העיר - בעקבות ההתפתחות הכלכלית והתעשייתית, הקמת מפעלים ותעשייה - רובם הגדול בעיר עצמה או בערים חדשות שהוקמו בסמוך למכרות פחם, מכרות ברזל, יערות וכו' - דרשו ידיים עובדות שהגיעו מהכפרים.

המוני אנשים עזבו את הכפר והחקלאות לטובת העיר והתעשייה. ישנן ערים חדשות שהוקמו בסמוך למכרות וליערות כדי להשתמש במחצבי הטבע לתעשייה הצומחת.

2. דמוגרפיה - קצב גידול האוכלוסייה - תהליך העיור, התעשייה המהירה שהוקמה, מצב הרפואה שהשתפר פלאים, המצאת חיסונים ותרופות הובילו לגידול משמעותי באוכלוסייה לא רק בערים, אלא במדינה כולה. אוכלוסיית אירופה הכפילה את עצמה בתוך פחות ממאה שנה.

3. הגירה - מדינות מזרח אירופה בעיקר לא התפתחו תעשייתית בקצב של מדינות המערב אבל הרפואה התקדמה והובילה לגידול דמוגרפי. בעקבות זאת רבים ברוסיה, אוסטריה, איטליה וכו' עזבו מדינות אלה והיגרו בעיקר לארה"ב, כיוון שראו בה מדינה נאורה וחדשה שצמחה על יסודות הנאורות ומאפשרת לקבל אותם כשווים בין שווים.

4. מעמדות חדשים - לפני המהפכה התעשייתית המעמדות הכלכליים-חברתיים היו האצולה, הכמורה והמלוכה (מעמד עליון) ואיכרים (מעמד נמוך). בעקבות המהפכה התעשייתית, התפתחות התעשייה, עיור וגידול דמוגרפי, מעמדות חדשים צמחו בחברה ובכלכלה.

א. המעמד הבורגני (בורג=עיר) הורכב משלוש שכבות - בעלי ההון שהיו תעשיינים, בנקאיים, יזמים ומנהלים. בעלי מקצועות חופשיים - רופאים, עורכי דין, מהנדסיםף רואי חשבון וכו'. זעיר בורגנים - סוחרים קטנים, בעלי מלאכה, נותני שירותים (פקידים, מורים וכו').

ב. המעמד הנמוך היו הפרולטריון - אלה היו "הפועלים השחורים" - שכירים שאין להם רכוש משלהם. הם עבדו שעות רבות ביום במפעלים בתנאים קשים ללא זכויות כלשהן - לא ביטוח, לא פיצויים, והיו בסכנת פיטורין כל הזמן ובשכר נמוך מאוד, המעסיק יכול היה לפטר עובד בלי תירוצים ובו במקום, ללא כל תנאים.

מצב זה של העסקה ללא תנאים ובשכר נמוך מאוד הובילה את משפחות הפרולטריון לשלוח גם את ילדיהן לעבודה וגם את הנשים. זה יצר ערעור על התא המשפחתי (כי הילד והאישה הופכים שווי ערך מול האבא המפרנס) וילדים הלכו לעבוד במקום ללמוד. המשמעות היא שלילדים אלה לא היה לכאורה אפשרות לצאת לעולם ממעמדם הנמוך.

בעקבות זאת החלו לקום ארגוני עובדים שדרשו חקיקה מסודרת של תנאי עבודה. הם דרשו הגנה במס' שעות ביום עבודה, תנאי פיטורין ושכר גבוה יותר. מפעלים שהתנגדו לשתף פעולה עם ארגוני העובדים נאלצו להתמודד עם שביתות של העובדים. בהמשך הוקמו גם מפלגות חברתיות שדרשו צדק חברתי, שוויון וחוקי עבודה ברורים. מפלגות סוציאליסטיות אלו דרשו לשנות את החוקים לטובת הפרולטריון. חלק מהמפלגות הללו קיבלו את תורתו החדשה של קרל מרקס אשר עסק מבחינה פילוסופית במהפכה של הפרולטריון לכך שלא יהיו מעמדות בחברה ובכלכלה (קומוניזם).

ההשלכות של המהפכה התעשייתית על המדינה

המהפכה התעשייתית השפיעה על האנושות לא רק בתחומי החברה כמו שלמדנו, אלא גם על תחומי המדינה.

1. עושר והתפשטות - המהפכה התעשייתית הובילה כאמור להתפתחות כלכלית גדולה ומהירה. מדינות כמו גרמניה ואנגליה שילשו את היקף התוצר הלאומי גולמי שלהם (תל"ג). באנגליה התל"ג עלה מ-12.5 מיליארד דולר ל-44 מיליארד דולר בתוך 63 שנים בלבד!

התוצרת הרבָּה הייתה הרבה יותר מאשר האוכלוסייה באירופה הייתה צריכה, כך נוצר מצב של עודפים רבים במוצרי הגלם. בשל שיטת פס הייצור וכוח עבודה זול וזמין - כמות התוצרים הייתה אדירה, הרבה מעבר למה שהיו צריכים. דבר זה הוביל בהמשך לתופעת האימפריאליזם - מדינות מפותחות אלו כמו גרמניה, צרפת ואנגליה כבשו ארצות רבות באפריקה ובמזרח אסיה ושלטו על תושביהם. אנגליה כבשה את הודו, צרפת את אלג'יריה ותוניסיה, והגרמנים את נמיביה. אחת המטרות בהשתלטות זו הייתה למצוא שוק למכירת התוצרת העודפת של המדינות המפותחות. סיבה נוספת לאימפריאליזם הייתה הגידול הדמוגרפי באירופה, אשר הביא מדינות אלה להעביר חלק מאנשיהם גם לשליטה על מדינות נחשלות אחרות באפריקה ובאסיה. 

 


 

דף הסבר ותרגול בנושא המהפכה התעשייתית