אמית ראשית בנות - דבר תורה
נווט למעלה
פרשת כי תבוא
 
"תחת אשר לא עבדת את ה' אלוקיך בשמחה ובטוב לבב מרב כל" (פרק כ"ח פסוק מ"ז).
הפרשה שפותחת בביכורים, ממשיכה בברכות ובקללות שיהיו על ראש מי שלא ילך בדרך הנכונה. אחד הפסוקים המופלאים בפרשה הוא הפסוק למעלה שמבליט את החובה והצורך לשמוח בשעת עשיית המצוות.
אור החיים הקדוש כותב כי: "עונש זה והבא אחריו הוא כנגד ביטול מצות עשה". והוא מסביר כי העונש של לעבוד את אויבנו ברעב ובצמא הוא כנגד זה.
נשאלת השאלה, האם זה שלא עבדתי בשמחה בקיום מצוות העשה זה מבטל את המצווה כולה?! שהרי כתוב שבגלל קיום המצווה בעצב ובדיכאון הוא נענש?! מה היה ברור כל כך לאור החיים הקדוש שממש ביטל את מצוות העשה מכך שבסך הכל לא עבדו בשמחה?! הרי המצווה קוימה?!
רבינו בחיי כותב: "לפי שחייב אדם על השמחה בהתעסקו במצוות, והשמחה במעשה השמחה היא מצווה בפני עצמה (פירושו על התורה כאן).
לפי רבינו בחיי יש בעצם 2 מצוות, האחת המצוות עשה והשנייה מצוות השמחה לעשות מצווה, ופה הכתוב מדבר על ביטול מצוות השמחה. אולם, לפי אור החיים הקדוש שלא מחלק בין המצווה לדרך שבה עושים אותה עדיין נשארת השאלה הגדולה, הנחתי תפילין לא בשמחה, האם נראה כאילו לא הנחתי?! כיבדתי הורים לא בשמחה, עזרתי לחבר, נתתי צדקה או התפללתי לא בשמחה, האם יכול להיות שהמצווה התבטלה ואני חייב בעונש?! או לעשות שוב?!
בהמשך פירושו אולי מצאתי את התשובה.
כל הפרק מדבר בלשון יחיד – "ועבדת", "ישא ה' עליך" ,"והיו בך" ועוד.
יש פה משהו מאוד אישי ולא כללי שבא לידי אולי להדגיש משהו.
ברמה האישית, לכל אדם יש חובה לקיים המצוות אבל אם לא יעשה זאת בשמחה הרי כאילו לא עשה אותן. כשבא אדם לעסוק באידיאלים, בערכים ובקיום המצוות, יש שתי דרכים לפניו:
האחת, לקיים את המצווה עם כוונה כמובן (למרות שגם בלי הכוונה יוצא), אבל יש גם מדרגה נוספת שנותנת למצווה, לערך ולאידיאל טעם אחר, מתוק יותר, הטעם של השמחה.
שמחה גורמת ליצירת הקשר בין האדם למצווה. כשאדם מקיים מצוה הוא משגר אותה ממנו, אבל כשהוא מקיים מצווה בשמחה, זהו הקשר והחבל הקושר בינה לבינו.
כמחנכים שעסקו השבוע בעיקר בהצבת גבולות, בנתינת הוראות ובהשגת הסכמים עלינו להבין כי עכשיו צריך לעלות מדרגה ולחבר זאת לתלמידינו. גם אם התלמיד יבצע הוראה וזה לא בשמחה, הרי שלפי האור החיים אין משמעות כלשהי להוראות ולביצוע, אבל עם שמחה ובטוב לבב (מעניין מה ההבדל...) ניתן להתחבר לתלמידנו דרך הסמכות והגבולות.
עברנו את תחילת השנה בבנים ובבנות. הייתה תחילת שנה חלקה עם המון שמחה ורצינות. אני מרגיש שבכל שנה יש לנו צוות נהדר עם המון מוטיבציה, חלומות ותקוות. ראיתי כמה התלמידים היו זקוקים לנו, כמה חייכו, כמה חיבוקים ולחיצות ידיים וכמה אהבה שהייתה גם בבנים וגם בבנות.
קיבלנו בניין חדש ויצאנו לדרך חדשה בבנות, וכן קיבלנו תלמידים חדשים רבים בבנים וקבוצה מבי"ס לחינוך מיוחד מעלה לכיתות 07 בט' ובי' שאנחנו רוצים לעזור להם מאוד.
התקבלו תוצאות הבגרות הנפלאות ומקווה שלאחר בגרות חורף נגיע ליעד ובכלל המון שמחה וציפייה לשנה ברוכה.
שתהיה לכולנו המשך שנה מצוינת.
שבת שלום ומבורך
מוקירכם
ספי שרמן
מהנעשה בבית הספר:
ü פתיחת שנה בבנים– ביום ראשון פתחנו בשיעור מחנך ובטקסים בבתים. השנה חידשנו בכך שבכל טקס קיבלו תלמידים שהצטיינו בפעולות החופש תעודות הצטיינות, כמוכן נערך ע"י אוהד (יישר כוח ענק) מצגת עם פרויקטים משנה שעברה שנעביר אותה אי"ה גם השנה. יישר כוח לעמיחי, יעקב ואליאור מנהלי הבתים.
ü פתיחת שנה בבנות– ביום שלישי פתחנו שנה במבנה החדש שנראה פשוט מדהים (איך אמרה לי אחת המורות – ארמון והבנות נסיכות), הטקס בהובלת ליליאן (יישר כוח גדול) יחד עם שפרה שעזרה מאוד, היה מאוד מרגש והדגיש את החדשנות בבית הספר. מקווים לפריצת דרך פדגוגית, ערכית וחברתית. סומכים על הצוות המדהים.
ü ברוכות הבאות– לענבר ומוריה המדריכות בבנים ולרות ושירה המדריכות בבנות. נראה שיש לנו צוות מנצח בשני בתי הספר.
ü הרב הראשי הרב לאו שליט"א– כיבד אותנו בנוכחותו ביום ד'. תודה ליעקב על התיאום. הרב נתן שיחה מרתקת וריתק את תלמידי ט'-י"ב, היה קצת צפוף אבל ברוך השם הייתה הקשבה מעולה. תודה שוב לכבוד הרב.
ü ברכת הצלחה– למורים החדשים בבנים ובבנות ולמזכירה עליזה שהצטרפה אלינו.
ü יישר כוח גדול לערן– על הכנת 2 בתי ספר ללימודים ובמיוחד ביה"ס של הבנות שהמפתחות נמסרו לו רק ב-12 בלילה ערב פתיחת שנה"ל ועמדנו בכך בכבוד רב.
ü תוצאות בגרות– שהגיעו היו מצוינות בכל המקצועות, ציונים גבוהים וכן הצלחנו גם לתקן ציונים ושאלונים רבים, כל הכבוד לאילנית המפקדת ולכל מורה שממש מסר נפשו על כך (מכתבים אישיים בדרך...).
ü חבילות לחג– הגיעו ויחולקו, יישר כוח לאילנית ולאריק (לפי רשימות).
ü מערכת השעות– יישר כוח גדול ליהודה וגם לאסתר ואוהד על הכנת המערכות. כמנהגינו, נשתדל לקראת סוכות לבדוק שינויים, על פי הערות ובקשות מורים (לא לבנות על זה יותר מידי...).
ü יום שישי
בבנות - הוקדש לשיח פתוח כולל טיש עם הנהלת ביה"ס ושמוליק נדל על הגיטרה החשמלית.
בבנים – לשיחות בשכבות עם הרב אילן אלפונטה לחיזוק לקראת הימים הנוראים.
ü שבוע הבא
v יום ראשון – ערב הורים חגיגי בבנות.
v יום רביעי – ערב הורים בבנים
סיור סליחות לירושלים של אימהות ובנות (סיור רשות).
בתכנית – לימוד חברותא במדרשת ברוריה.
סיור ברובע היהודי בהובלת המנהל.
סליחות בכותל המערבי.
v כינוסי פרוזבול – לקראת סיום שנת השמיטה יהיו כנסים בנושא פרוזבול בשכבות (התרת נדרים לפני יום כיפור), כולל חתימה על פרוזבול.
v טקס פתיחת שוחרות– עם קצין בכיר בחיל התקשוב, ייערך אי"ה ביום ד', בשעה: 8:30. יישר כוח גדול לרב דרור על ארגון האירוע.